A General Electric Rt. Veresegyházon tervezett 
turbinatesztelő üzeme által kibocsátandó 
kémiai anyagok terjedésmodellezése (2000)
a General Electric Hungary Rt. megrendelésére turbinatesztelő üzem létesítéséhez készült előtanulmányként. Ebben a munkában a tervezett üzem várható hatását vizsgáltuk a levegőminőség szempontjából, különböző technológiai és környezeti paraméterek figyelembe vételével. 
A General Electric Hungary Rt. megrendelésére az MTA Operációkutatás és Döntési Rendszerek Osztálya terjedésmodellezési vizsgálatot végzett a Megrendelő Veresegyházon tervezett turbinatesztelő üzeme által kibocsátandó kémiai anyagokra. 

A tanulmány célja annak előrejelzése volt, hogy a tervezett üzemben történő turbinatesztelések hatására előreláthatólag milyen szennyezőanyag-koncentrációk fognak kialakulni a talajfelszín közelében. További cél volt, az előbbiek alapján, az üzem hatásterületének meghatározása a légszennyezés szempontjából. 

A számításokat a magyar transzmissziós szabványoknak és előírásoknak megfelelően végeztük el az Osztályon kifejlesztett APT levegőterjedés-modellező szoftverrel. A modellezési eljárás lényege, hogy a betáplált technológiai és meteorológiai adatok alapján a program a vizsgált terület digitális térképének minden egyes képpontjában, a hatályban lévő szabványokban rögzített módszerekkel kiszámolja az ott várható szennyezőanyag-koncentrációkat, és a kapott értékek alapján a vizsgált szennyezőanyagra vonatkozóan az alaptérképre berajzolja a füstcsóvát és az izokoncentrációs görbéket. A modellezéshez az Országos Meteorológiai Szolgálattól beszerzett meteorológiai adatokat és a Megrendelő által megadott technológiai paramétereket használtuk.

A számításokat a kritikus és a leggyakoribb meteorológiai állapotokra, évszakos bontásban, 5 szélirányban és körszélirányban, maximális és második legnagyobb emisszióra, rövid (1 órás) és hosszú (24 órás és éves) átlagolási időtartamra végeztük. A modellezés során a domborzati jelleget is figyelembe vettük. A Megrendelő kérésére számításokat végeztünk arra vonatkozóan is, hogy mennyire befolyásolja a kémény helye és magassága a várható koncentrációk alakulását. A kapott eredményeket elemeztük, és több módszerrel is meghatároztuk a hatásterületet. A jellemző eseteket táblázatos, grafikonos és térképes formában mellékeltük. 

A tanulmány magyar és angol nyelven készült.

vissza


Cím · Bemutatás · Munkatársak · Tevékenység · Linkek · English

webmaster: Márton Sándor